BELGELERİMİZ

Türkiye Cumhuriyetinde firmalar hizmet verebilmeleri için bazı yasal mevzuata uymak zorunda ve bir hizmet sektöründe hizmet sunabilmesi için yasalara uyumluluk sağlamak zorundadır. Bizde nakliye sektöründe hizmetlerimizi sunabilmek için gerekli olan yasal evrak ve belgelerimizi temin ederek müşterilerimizin izlemlerine sunmaktayız. Böylece bizlere karşı güven konusunda ve işimizi tamamiyle yasal cercevede sunduğumuzun kanıtı paylaşmaktayız. Nakliyat sektöründe hizmet sunabilmemiz için gerekli bazı evraklar vardır ve bu evrakların da görevleri vardır.Tamamiyle sizlere bu belgelerin görev ve gerekliliklerini sizlere anlatmaya çalışıyoruz.

K1 Yetki Belgesi

k1 yetki belgemiz

K1 Belgesi; Bu belge ile şehirler arası ofis ve kargo taşımacılığı yapılabilmektedir.Bu belge olmadan şehirler arası ofis eşyaları ve kargo taşımacılığı yapılamaz ve yapmaya kalkılırsa karayollarının şehirdışı ulaşım noktalarında makliyenin polisleri vardır. Bu polisler belirtilen yönetmelik gereğince 1.100 TL gibi bir cezai yaptırım uygulanır. Bu belgeyi albilmek için bazı tonaj bilgilerini sağlamak ve gerekli araç sayısına ulaşmak gerekmektedir.

K1 belgesi şirket ve şahıslara karşı verilebilen bir belge tipidir.Bu belgeyi genellikle kişilere ve sorumlulukları yerine getirebilecek olan firmalara verilebilmektedir. K1 yetki belgesine kişinin sahip olduğu araçlar eklenebilmektedir, yani araçlar kişinin öz malı olmalıdır.

Devam Et

K3 Yetki Belgesi

k3 yetki belgemiz

K3 belgesi olanlar ticari ev eşyaları ve büro araç gereçleri taşıyabilirler.Bu belge şahıs ve firmalara verilen bir belge bicimidir. bu belgeyi edinme koşulu şahıslar ve şirtler ile aynıdır diyebiliriz. k3 Yetki belgesi almak isyenlerin araç kullanımı bakımından ticari olmalıdır.

K3 yetki belgesi almak isteyen kişi ve şirketler mükellef olmak zorundadır. 20 yaşından küçük en az 2 tane birim taşıt ile birlikte, K3 - Yetki belgesi 45 tonluk olan yasal miktarı tamamlaması gerekmektedir.

Devam Et

Src Sürücü Belgesi

Src Sürücü Belgesi

Bu belgeyi ehliyeti olan ve ticari amaç için ve para kazanmak isteyenler için ehliyet sınıflarına uygun olarak almaları gerekmektedir.Src edinmek isteyenler kurslu olmak zorundadır.Yani src belgesi alamak için öncelikle kursa gitmek ve buna göre işlem yapılmaktadır.Yoksa kursa gidilmeden bu belgenin alınması mümkün değidir.

Tabiki bu kursiyerler Türkiye Cumhuriyeti ulaştırma bakanlığı ve denizcilik ve haberleşme bakanlığı tarafından yapılan bir sınavada tabi tutulmaktadırlar.Bakanlığın belirlediği tarihte sınava girerek ve gerekli puanı aldığınızda bu belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz.

Devam Et

İrsaliyeli Fatura

İrsaliyeli fatura

Fatura; Satışı yapılan bir malın veya sunulan bir hizmetin karşılığı olarak müşteriye ödenen paranın miktarını gösteren vede hizmeti veren tarafın müşteriye karşı verilen ticari değerli bir belgedir.
İrsaliyeli Fatura; Fatura ve irsaliye ayrı ayrı olarak müşteriye düzenlenerek verilmekteydi.Ama İrsaliyeli fatura ise birkez düzenlenerek iki işi aynı anda yaparak sunulan bir resmi değerli belgedir.

İrsaliyeli faturayı satışı yapan mükellef en az üç adet olarak düzenlemesi gerekmektedir. En az 3 adet düzenlenmeyen mükellef irsaliyeli fatura düzenlememiş sayılmaktadır.

Devam Et

Vergi Levhamız

Vergi levhası

Vergi levhası Türkiyede hayatını sürdüren insanların vergi ödediği anlamında birbirilerinden haberleri olmaları için oluşturulmuş bir sistemdir.Kişiler hizmet veya bir dükkan açabilmeleri için vergi levhası almak zorundadır. ama duvarlarına asmak zorunda değildirler.Ülkemizde hizmet ve ticaret yaparak para kazanmak isteyenler herkes mükellef olarak gelir vergisine tabi olmak zorundadır.

Vergi geliri karşılında küçük bir miktarda devlete ödenen paradır. Bu toplanan vergiler ile devletimiz hizmet ve ükesinin kalkınması için kullanmaktadır. Yani verilen her vergi Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan insanlara geri dönmektedir.

Devam Et